Zapalenie najądrza – co to za choroba i jej negatywne konsekwencje

Najądrze to rurka w kształcie spirali, która znajduje się wzdłuż tylnej ściany jądra. Główną funkcją najądrzy jest transport nasienia do nasieniowodów. Jeśli w ciele mężczyzny znajdują się ogniska zapalne, zlokalizowane w pobliżu najądrza, w tej części jądra rozpoczyna się proces chorobowy.

Zapalenie najądrza – co to za choroba i jej negatywne konsekwencje

Proces zapalny w najądrzach męskiego narządu rodnego nazywany jest zapaleniem najądrzy. Z reguły stan zapalny zaczyna się na jednym jądrze, ale może przejść na drugą stronę moszny, wpływając na samo jądro. W wyniku uszkodzenia części narządu zaczynają się pojawiać nieprawidłowości podczas normalnych procesów układu moczowo-płciowego, czyli spermatogenezy. Mikroflora chorobotwórcza jest przenoszona przez krew w całym organizmie. Najbardziej wrażliwe miejsca w organizmie są narażone na działanie organizmów chorobotwórczych. Dysfunkcja najądrza i samego jądra zaburza jakość plemników, ich ruch. Gromadząc się w trudnych do przejścia kanałach najądrza, powodują stagnację i prowadzą do spadku liczby plemników, bezpłodności. Z powodu procesu zapalnego zmniejsza się krążenie krwi w narządach miednicy, zaczynają tworzyć się skrzepy krwi, a ciśnienie w organizmie wzrasta. Zmieniony stan najądrza wywołuje obrzęk, ból moszny. Wraz ze wzrostem ogniska zapalnego tkanki stają się coraz bardziej zagęszczone w miejscu patologii, utrudniają odpływ moczu, przepływ krwi i przepływ płynu limfatycznego.

Przyczyny pojawienia się i możliwe problemy w aktywności seksualnej

Przyczyną pojawienia się zapalenia najądrzy mogą być powikłania po przebytych chorobach oraz bezpośredni wpływ negatywnych czynników na pojawienie się choroby.

Główne przyczyny zapalenia najądrzy

  • Stan zapalny: prostaty, cewki moczowej, pęcherzyków nasiennych.
  • Infekcje dróg rodnych. Rzeżączka, kiła, kandydoza stają się pożywką dla drobnoustrojów, powodując powikłania w sąsiednich narządach.
  • Choroby zapalne narządów wewnętrznych. Zapalenie płuc, zapalenie migdałków, grypa są pochodzenia bakteryjnego. Niektóre drobnoustroje we krwi dostają się do innych części ciała.
  • Choroby przenoszone w dzieciństwie. Ospa wietrzna, świnka pozostawiają ślad w stanie komórek narządów rodnych, zakłócając następnie spermatogenezę.
  • Zaburzenie krążenia krwi w miednicy małej. Odżywianie, wzrost i aktywność narządów zachodzi w organizmie w wyniku przepływu krwi. Niedostateczna jego ilość w tkankach narządu prowadzi do dysfunkcji. Przyczyną może być nieregularne współżycie seksualne i brak aktywności fizycznej.
  • Uraz tkanek najądrza. Podczas zabiegów chirurgicznych lub urazów i wypadków domowych moszna ulega uszkodzeniu. Normalne działanie najądrzy może zaburzyć uraz naczyń, ściany, żył narządów płciowych mężczyzny, błony śluzowej.
  • Wyziębienie organizmu. Jądra dość silnie reagują na zimno, dlatego szybko pojawia się spadek ich aktywności w konsekwencji uwidaczniają się ogniska namnażania się niebezpiecznej mikroflory.

Zapalenie najądrza może przechodzić przez dwa stadia a mianowicie: ostre i przewlekłe. Zapalenie prowadzi do powstania ropienia, zablokowania drożności najądrza, proces rozciąga się na ciało samego jądra i rozpoczyna się ostre zapalenie jąder. Zaburzenia zdrowia seksualnego mężczyzny stają się trwałe. Proces jest patologiczny i obarczony niepłodnością, rozwojem sepsy czy też przetokami w mosznie.

Objawy zapalenia najądrzy

  • Główne objawy obserwuje się w okolicy pachwiny. Przy silnym zatruciu organizmu zaczynają się nudności, wymioty. Wskazuje to na obecność w organizmie wystarczającej ilości niebezpiecznych substancji i mikroorganizmów. Wydzielina z cewki moczowej, nawet okresowa, wskazuje na uszkodzenia narządów układu moczowo-płciowego.
  • Zmiana koloru moczu, płynu nasiennego powinna zaalarmować mężczyznę. Wykazując świadome podejście do swojego zdrowia, można rozpoznać poważną dolegliwość po objawach, które są na pierwszy rzut oka niezauważalne przy dobrym samopoczuciu.

Schemat leczenia zapalenia najądrzy zależy od wyników badań. Zwykle stosuje się medyczną metodę leczenia, eliminującą przyczynę choroby. W przypadku ropnej formacji i prawdopodobieństwa powikłań wskazane jest chirurgiczne leczenie najądrza. Podczas operacji usuwa się nagromadzony patologiczny płyn lub usuwa najądrza, aby zapobiec dalszej infekcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *