Na czym polega badanie USG 4D u ginekologa?

Dawniej kobiety spodziewające się dziecka miały wykonywane badanie kontrolne USG w technologii 2D, gdzie obraz był dwuwymiarowy. Obecnie istnieją znacznie nowocześniejsze technologie: dziecko w łonie matki można obejrzeć w ramach badania USG 3D oraz USG 4G. W jakich przypadkach warto zdecydować się na wykonanie tego typu badań? Odpowiedź na to pytanie zamieściliśmy w niniejszym artykule. Zapraszamy do lektury. 

Na czym polega nowoczesne badanie USG 4D?

Badanie USG 2D cechuje niezbyt wyraźny obraz, ponieważ przedstawia ono wyłącznie przekroje konkretnej struktury. Zupełnie inaczej jest w przypadku techniki 3D. Prezentuje ona dane w trzech wymiarach, a mianowicie w zakresie szerokości, długości oraz głębokości konkretnego narządu. Z kolei technika 4D pozwala na zaprezentowanie obrazów uzyskanych w technologii 3D w sposób dynamiczny. Dzięki temu kobieta ma możliwość zobaczyć, jak nienarodzone dziecko porusza się w jej łonie. Matki, które zdecydują się na przeprowadzenie badania USG 4D zyskują niepowtarzalną szansę na to, aby dokładnie obejrzeć swoje nienarodzone dziecko. Oprócz tego, iż zapewnia ona niezwykłe korzyści dla matki oraz jej najbliższych, którzy chcą obejrzeć nienarodzoną pociechę, to badanie to ma także szereg innych korzyści z punktu widzenia medycznego. Mianowicie: cały zapis badania może być analizowany oraz odtwarzany dowolną ilość razy. Ponadto lekarz może bardzo dokładnie ocenić, w jaki sposób rozwija się dziecko. Dzięki temu przyszła mama ma pewność, że dziecko rozwija się w sposób prawidłowy. Technika 4D umożliwia również zastosowanie specjalnych, nowoczesnych metod wspomaganego rozrodu.

Co można zobaczyć dzięki badaniu USG w technologii 4D?

W porównaniu ze zwyczajnym badaniem USG typu 2D, technologia 4D umożliwia zapoznanie się z bardzo dokładnym obrazem. Przypomnijmy: technologia 2D przedstawia obraz czarno-biały, który może odczytać wyłącznie lekarz. Jego analiza dla przeciętnego człowieka jest niezwykle trudna. Nowoczesna technologia 4D daje możliwość, aby każdy z nas miał okazję zobaczyć prawdziwy, maksymalnie realistyczny obraz przedstawiający rozwijające się dziecko w łonie matki. Przyszli rodzice poprzez badanie USG 4D mogą bardzo dokładnie obejrzeć kształt dziecka, jego ciało a także twarz. Widoczne są na nim wszystkie szczegóły, które są także pomocne dla lekarza. Specjalista może później dokładnie określić, czy dziecko rozwija się w sposób prawidłowy. Obraz w technologii 4D jest ruchomy. Oznacza to, że rodzice mogą zaobserwować wszystkie ruchy dziecka, a nawet mimikę twarzy. To, jaki obraz zostanie uzyskany w trakcie badania USG 4D, uzależniony jest od tego, w jaki sposób ułożony jest płód, jaka jest ilość wód płodowych, ile jest tkanki tłuszczowej oraz jaki jest wiek ciążowy.

Kiedy warto wykonać badanie USG 4D?

Na badanie USG 4D w szczególności powinny zdecydować się matki w ciąży mnogiej. Jest ono znacznie dokładniejsze od klasycznego badania w technologii 2D. W ramach technologii 4D możliwe jest określenie wszystkich cech płodów, lokalizacji a także liczby łożysk i owodni. Ponadto na ten rodzaj badania powinny zdecydować się wszystkie mamy, które chcą mieć pewność, iż ich dzieci rozwijają się w łonie w sposób prawidłowy. Badania USG 4D zapewnia bardzo dobre możliwości na wykrycie wszelkiego rodzaju wad płodu. Raz przeprowadzone badanie USG w technologii 4D jest zapisywane. Wyniki mogą być później wielokrotnie odtwarzane, a specjaliści mają możliwość, by się z nimi bardzo dokładnie zapoznać.

Jak wygląda badanie USG 4D?

Przebieg badania USG 4D jest zbliżony do tego, jak wygląda to w przypadku klasycznego badania USG 2D. Kobieta nie musi się do niego przygotowywać w jakiś wyjątkowy sposób. Wystarczy, że na prośbę lekarza odsłoni brzuch. Następnie specjalista nałoży żel, dzięki któremu głowica aparatu będzie mogła odczytywać wszystkie sygnały wewnątrz brzucha. Na ekranie będzie można obejrzeć wyjątkowo realistyczny obraz dziecka. Badanie USG trwa zazwyczaj około 20-30 minut. Cena za przeprowadzenie tego badania wynosi około 300 złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *