Jak rozpoznać, że jestem w ciąży?

Fakt, iż kobieta już wkrótce będzie mamą, jest dość łatwy do zweryfikowania. Zagnieżdżenie się komórki w macicy daje wiele objawów. Najważniejsze symptomy wskazujące na to, iż doszło do zapłodnienia, omówiliśmy w niniejszym artykule. Zapraszamy do lektury.

Kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży?

Pierwsze objawy zapłodnienia nie są takie proste. Często zdarza się, że kobiety uważają, że dopadło je przeziębienie lub zwyczajne zatrucie pokarmowe. Czasem dzieje się też tak, że objawy zapłodnienia są bardzo zbliżone do dolegliwości, które mają miejsce przed miesiączką. Są również kobiety, u których początkowo ciążą przebiegała całkowicie bezobjawowo. Jest to kwestia mocno indywidualna i zależy od konkretnych uwarunkowań organizmu danej kobiety. Aby mieć stuprocentową pewność, iż doszło do zapłodnienia, należy udać się na wizytę do ginekologa. Tylko profesjonalne badanie daje pewność, czy ciąża się pojawiła czy wręcz przeciwnie. Cały proces zapłodnienia kobiety zajmuje około 7 dni. Liczy się go od chwili połączenia komórki jajowej z plemnikiem oraz jej wędrówki do macicy w celu zagnieżdżenia się. Komórka musi mieć zapewnione niezbędne składniki odżywcze, aby mogła się prawidłowo rozwijać. Chodzi tutaj o cukry, tłuszcze oraz szereg innych elementów. Jeżeli komórka zagnieździła się w sposób prawidłowy i nic jej nie zagraża, wówczas kobieta powinna odczuwać pierwsze symptomy zajścia w ciążę.

Jakie są objawy zajścia w ciążę?

Pierwsze sygnały wskazujące na to, iż kobieta zaszła w ciążę, mogą pojawić się już po upływie 10 dni od zapłodnienia. Najważniejsze objawy mówiące o tym, iż kobieta jest w ciąży, to:

  1. Brak miesiączki. To najczęstszy, najbardziej oczywisty objaw wskazujący na to, iż kobieta jest w ciąży. Warto jednak wiedzieć o tym, że u wielu kobiet cykle miesiączkowe wyróżniają się sporą nieregularnością, przez co o zajściu w ciążę mogą one zorientować się nawet po kilku miesiącach. Kobiety z nieuregulowanym cyklem miesiączkowym systematycznie uprawiające seks bez zabezpieczenia powinny przynajmniej raz na kilka miesięcy profilaktycznie wykonywać test ciążowy. Aby mieć stuprocentową pewność, warto postawić na test ciążowy z krwi. Wskazuje on na wiele istotnych czynników, których nie zawiera zwykły test ciążowy z apteki.
  2. Poranne mdłości. Jeden z najsłynniejszych objawów wskazujących, iż doszło do zapłodnienia. Poranne mdłości są spowodowane wysokim stężeniem hormonu hCG w żeńskim organizmie. Mdłości mogą powodować nawet wymioty.
  3. Wzrost temperatury ciała. Jeżeli dojdzie do zapłodnienia, rośnie temperatura ciała kobiety. Jest to uwarunkowane podwyższeniem się poziomu progesteronu. Zazwyczaj temperatura ciała u przyszłej mamy wynosi powyżej 37 stopni Celsjusza. Taki objaw zaobserwuje u siebie tylko ta kobieta, która regularnie rano mierzy temperaturę ciała.
  4. Obrzęk i zwiększenie wrażliwości piersi. Kolejny z wyjątkowo częstych objawów wskazujących na to, iż nastąpiło zapłodnienie. Tkliwość piersi wywołana jest przez zmiany hormonalne – przede wszystkim zmienny jest poziom progesteronu oraz estrogenów. Piersi po zapłodnieniu stają się bardziej wrażliwe na dotyk, pojawiają się obrzęki. Jednocześnie zwiększa się ich powierzchnia oraz są twarde. Po kilku tygodniach od zapłodnienia na piersiach pojawia się siateczka prześwitujących żyłek. Wskazuje ona, że komórki przygotowują się już do produkcji mleka, którym będzie karmione dziecko.
  5. Zwiększona ilość śluzu szyjkowego. Po zapłodnieniu ilość śluzu szyjkowego jest wyraźnie większa. Ma to na celu zapewnienie kobiecie oraz dziecku odpowiedniej ochrony. Ze śluzu tworzy się następnie czop, który do porodu będzie zamykał szyjkę macicy. W ten sposób do dziecka nie dotrą żadne groźne zarazki czy drobnoustroje.
  6. Wyostrzony zmysł zapachu. Wiele kobiet krótko po zapłodnieniu obserwuje u siebie znaczne wyostrzenie zmysłu węchu. Powoduje to, że zapachy, które dotychczas były dla nich neutralne, staną się bardzo problematyczne. Nawet zapach potraw, które do tej pory smakowały kobiecie, może okazać się wyjątkowo trudny do zniesienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *