Gruczolak prostaty – jakie powoduje problemy?

Gruczolak prostaty jest chorobą męskiego gruczołu krokowego, która charakteryzuje się zdolnością rozmnażania się tkanek narządu i tworzeniem się w nich łagodnych nowotworów. Obrzęk gruczołu krokowego, fragmenty guzkowe, zmiany w strukturze tkanek są objawami gruczolaka prostaty. Oprócz zmian wizualnych, objawy są również charakterystyczne dla stanu fizjologicznego i samopoczucia mężczyzny:

 • Problemy podczas oddawania moczu
 • Dolegliwości bólowe w obrębie pachwiny
 • Napięcie i niepokój emocjonalny.

Mężczyźni po 40 roku życia są podatni na tę chorobę, gdy dochodzi do zaburzeń poziomu hormonów i osłabienia aktywności seksualnej. U młodych ludzi ta patologia jest rzadka. Lekarze określają główne przyczyny zaburzeń gruczolaka prostaty w funkcjonowaniu układu moczowo-płciowego i współistniejących chorobach.

Czynniki wpływające na początek i rozwój gruczolaka prostaty

Wiek mężczyzny jest głównym czynnikiem wpływającym na pojawienie się i rozwój gruczolaka prostaty.

 • W naczyniach i tkankach gruczołu krokowego pojawia się zastój i deformacja.
 • Dziedziczenie genetyczne wpływa na pojawienie się łagodnego guza prostaty ze względu na identyczne funkcjonowanie procesów metabolicznych i hormonalnych.
 • Choroby krwi i układu sercowo-naczyniowego. Miażdżyca tętnic, cukrzyca stają się winowajcami postępu choroby. Przy tych dolegliwościach gromadzi się cholesterol, zaburzone jest ciśnienie krwi, naczynia krwionośne są zatkane, co zaburza prawidłowe krążenie krwi w genitaliach.
 • Otyłość. Nadwaga, niska mobilność prowadzą do zaburzenia ilości hormonów płciowych. W związku z tym występuje niska funkcja układu rozrodczego, utrata zdolności gruczołu krokowego.

Pierwsze objawy i oznaki we wczesnych stadiach gruczolaka prostaty

Aby zrozumieć, na co należy zwrócić uwagę, trzeba poznać główne etapy rozwoju choroby:

Początek choroby Występują problemy z oddawaniem moczu, gdy chodzenie do toalety występuje częściej niż zwykle, oddawanie moczu w nocy. Wytwarzana jest niewielka ilość moczu, a częstotliwość parcia wzrasta
Rozwój choroby. Oddawanie moczu staje się problematyczne. Płyn gromadzi się w pęcherzu, a jego opróżnienie wymaga wzmożonego ściskania mięśni intymnych. Uczucie pełnego pęcherza po skorzystaniu z toalety
Postęp choroby Przepełniony pęcherz uciska prostatę, mężczyzna odczuwa ból podczas opróżniania, ból w okolicy nerek. Czasami w moczu jest krew, pojawia się proces zapalny. Mężczyzna odczuwa ciągłą suchość w ustach i pragnienie oraz pojawiają się nudności. Stan emocjonalny jest niestabilny

 Rozwój gruczolaka prostaty w młodym wieku

Początek rozwoju gruczolaka prostaty w młodym wieku (do 40 lat) jest prawie niemożliwy. Ale we współczesnym świecie wszystkie choroby stają się coraz młodsze. Czasami zdarzają się przypadki gruczolaka prostaty u mężczyzn poniżej 30 roku życia. Głównym czynnikiem powodującym pojawienie się choroby są zaburzenia endokrynologiczne. Młodzi mężczyźni nie powinni zapominać o czynnikach ryzyka, w których istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia takiej patologii.

Do nieprzyjemnych prowokatorów choroby należą:

 • Przewlekłe choroby układu moczowo-płciowego
 • Siedzący tryb życia
 • Seks bez zabezpieczenia
 • Złe nawyki.

Ryzyko wystąpienia łagodnego guza w starszym wieku

W starszym wieku gruczolak prostaty jest częstym zjawiskiem. W wyniku zmniejszenia produkcji hormonalnej gruczoły krokowe zanikają i są zastępowane przez tkankę łączną narządu, która powiększa się, tworzy guzki i czasem pokrywa dużą powierzchnię narządu. Za funkcjonowanie gruczołu krokowego odpowiada hormon testosteron. Zmniejsza się wraz z wiekiem w organizmie i prowadzi do pogorszenia funkcji penisa. Dwa inne problemy związane z wiekiem prowadzące do choroby prostaty to niedotlenienie mięśni gładkich i słaby przepływ krwi w organizmie.

Jeśli poważne konsekwencje i powikłania nie są leczone?

Niebezpieczeństwo nieleczonej choroby polega na tym, że powoduje ona komplikacje zdrowotne. Długotrwały przebieg gruczolaka prostaty powoduje:

 • Zaburzenie normalnego procesu oddawania moczu
 • Rozprzestrzenianie się procesów zapalnych i zakaźnych
 • Choroba nerek.

Najpoważniejsze konsekwencje choroby występują, gdy objawy choroby są całkowicie ignorowane: guzy nowotworowe, przerzuty do tkanek i pobliskich narządów.

Skuteczne leczenie na wszystkich etapach choroby

Gruczolak prostaty jest rozpoznawany na wszystkich etapach choroby i jest łatwy do wyleczenia. Aby wyeliminować objawy choroby, należy skonsultować się z urologiem.

Rodzaje leczenia operacyjnego

Istnieje kilka chirurgicznych metod leczenia gruczolaka prostaty: otwarta adenomektomia, resekcja przezcewkowa, laserowe usuwanie przerośniętych obszarów prostaty. Metody te są skuteczne, mniej bezpieczne niż operacje w znieczuleniu ogólnym, a okres rehabilitacji zajmuje niewiele czasu.

Jedyną wadą tej metody leczenia jest brak gwarancji nawrotu choroby. Usunięcie gruczołu krokowego następuje ze względów medycznych, gdy nie ma innego sposobu na uratowanie mężczyzny przed chorobą.

Kompleksowa terapia lekami

Z reguły jest to złożona terapia lekami z kilku grup:

 • Czynniki hormonalne. Przepisane z powodu zaburzenia równowagi hormonalnej hormonów płciowych
 • Stymulanty i afrodyzjaki. Stosowany we wczesnych stadiach choroby w celu poprawy ukrwienia i wzmocnienia funkcji gruczołu krokowego
 • Leki przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Aby zapobiec infekcjom i ogniskom zapalnym w układzie moczowo-płciowym
 • Leki przeciwskurczowe. Zmniejszają zespół bólowy, rozluźniają mięśnie gładkie
 • Suplementy diety. Wspomagają leczenie główne, łagodzą objawy choroby, dzięki łagodnemu i stopniowemu działaniu na narządy układu rozrodczego.

Przy zbyt zaawansowanej postaci choroby, gdy prawie cała powierzchnia gruczołu krokowego pokryta jest guzkami tkanki łącznej, choroba postępuje i  istnieje ryzyko raka prostaty, operacja usunięcia całej prostaty jest niezbędna. Konsekwencje po operacji usunięcia prostaty mogą przysporzyć mężczyźnie problemów życiowych: problemy z zapłodnieniem, zaburzenia erekcji, zaburzone oddawanie moczu. Stopniowo normalizuje się samopoczucie, przywracane jest życie seksualne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *