Czym spowodowane są problemy z zajściem w ciążę?

Trudności związane z zajściem w ciążę to bolączka wielu par na całym świecie. Obniżenie płodności dotyczy w równym stopniu zarówno kobiety jak i mężczyzn. Eksperci podkreślają, że jest to spowodowane przede wszystkim prowadzonym stylem życia. W dzisiejszych czasach ludzie są znacznie bardziej zestresowani, źle się odżywiają oraz niewiele śpią. Wszystkie te czynniki mają ogromny wpływ na obniżenie szans na zajście w ciążę. W niniejszym artykule wyjaśniamy, czym spowodowane są problemy z zajściem w ciążę. 

Czym spowodowane są problemy z zajściem w ciążę?

Posiadanie potomstwa to marzenie wielu par na całym świecie. Niestety, czasami nawet wieloletnie starania nie przyniosą oczekiwanych rezultatów. Trudności z zajściem w ciążę wielokrotnie doprowadzają do ogromnych problemów w związku. Partnerzy wzajemnie oskarżają się o niepowodzenia, co powoduje, że czasami dochodzi do rozstania. Co gorsza, w pewnych kręgach dalej pokutuje mit mówiący o tym, że wyłącznie kobieta jest winna problemom z zajściem w ciążę. To wierutna bzdura. Przyczyna problemów z zajściem w ciążę może leżeć zarówno po stronie kobiety jak i mężczyzny. Najlepiej, gdy partnerzy udadzą się do specjalistów, którzy dokładnie sprawdzą, czym w ich przypadku są wywołane spore problemy z doczekaniem się potomstwa.

Czym różni się niepłodność od bezpłodności?

Oba te terminy są stosowane zamiennie, jednak tak naprawdę niepłodność oraz bezpłodność znaczy zupełnie coś innego. Niepłodność według fachowej terminologii medycznej oznacza tymczasowe problemy z zajściem w ciążę. Taka dolegliwość jest w pełni wyleczalna. Z kolei bezpłodność to długo utrzymujący się, permanentny stan całkowicie uniemożliwiający doczekanie się potomstwa. Bezpłodność może być wywołana zbyt szybką menopauzą, brakiem jajników lub macicy. Z kolei wśród mężczyzn bezpłodność spowodowana jest trwałym uszkodzeniem nasieniowodów lub całkowitym brakiem jąder.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Eksperci wskazują, że do specjalisty należy udać się wtedy, gdy mimo regularnego uprawiania seksu przez minimum 12 miesięcy parze nie udało się zajść w ciążę. Statystyki zgromadzone przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne są wręcz porażające: według nich niepłodność dotyczy aż 1,5 miliona polskich par. Co gorsze, z roku na rok problem ten dotyka jeszcze większą liczbę osób. Specjaliści są zgodni, że jest to problem o charakterze cywilizacyjnym, który nieustannie się pogłębia.

Czym spowodowana jest niepłodność?

Problemy z zajściem w ciążę mogą wynikać z nadwagi, otyłości, cukrzycy, nadużywania alkoholu, palenia papierosów, zażywaniem narkotyków, chronicznym stresem i zmęczeniem oraz wystąpieniem chorób przenoszonych drogą płciową. Omawiane czynniki w równym stopniu wpływają zarówno na mężczyzn jak i na kobiety. U kobiet problemy z zajściem w ciążę pojawiają się w sposób naturalny po ukończeniu 30-tego roku życia. Wtedy płodność obniża się samoistnie. Istnieje także szereg czynników dodatkowych, które mogą przyczynić się do szybszej utraty płodności.

Zalicza się do nich zaburzenia gospodarki hormonalnej, które z kolei wpływają na nieprawidłowy przebieg jajeczkowania, choroby tarczycy i nadnerczy, torbiele i mięśniaki w narządach płciowych, endometrioza, niedrożność jajowodów, schorzenia pochwy, szyjki macicy bądź przysadki mózgowej. Z kolei wśród mężczyzn przyczyną niepłodności u mężczyzn jest sperma o nieodpowiedniej jakości. Warto jednocześnie odnotować, że normy dotyczące prawidłowej spermy określane przez Światową Organizację Zdrowia są nieustannie obniżane. Mimo tego, standardy w zakresie prawidłowej kondycji plemników spełnia bardzo niewielu mężczyzn. Obecnie norma prawidłowych plemników wynosi 14 milionów na 1 mililitr nasienia. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu norma ta wynosiła nawet 60 milionów na 1 mililitr.

Co wpływa na pogorszenie się spermy?

Stosowanie sterydów, zaburzenia erekcji, choroby jąder oraz wybrane zaburzenia genetyczne. Ważne są także nieprawidłowe nawyki żywieniowe, stres, niewielka ilość snu oraz palenie papierosów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *