Co wpływa na płodność kobiet i mężczyzn?

Płodność to zdolność do posiadania potomstwa. Jest określana przez wiele czynników, dlatego też każdy człowiek ma ograniczone możliwości prokreacji. Teoretycznie mężczyźni są płodni do śmierci, natomiast u kobiet ten okres kończy się znacznie wcześniej – nie oznacza to jednak, że panowie nie cierpią z powodu czasowego lub stałego zaniku płodności. Jest wiele czynników, które mogą negatywnie wpływać na płodność nawet tuż po wejściu w okres prokreacji, np:

Wiek

Płodność u zdrowych par jest determinowana przez wiek. Kobiety i mężczyźni osiągają sprawność seksualną w okresie dojrzewania, czyli między 12 a 18 rokiem życia. U kobiet kres płodności nadchodzi po około 400 cyklach płodnych, kiedy to zaczyna się menopauza. Przekwitanie pojawia się u kobiet między 45 a 55 rokiem życia, chociaż jest to czynnik indywidualny. W tym czasie miesiączki stają się nieregularne, aż w końcu całkowicie zanikają. Warto pamiętać o tym, że nadejście menopauzy nie jest równoznaczne z całkowitym zanikiem płodności, który może trwać nawet kilka lat, dlatego też pary powinny pamiętać o stosowaniu antykoncepcji. Panowie teoretycznie płodni są całe życie, jednak badania wskazują, że zdolność do prokreacji spada u mężczyzn po 40 roku życia. Wpływ na to mogą mieć problemy z erekcją, a także spadek jakości nasienia oraz ruchliwości plemników. Im starszy jest mężczyzna, tym trudniej jest o poczęcie, chociaż w warunkach naturalnych zapłodnienie jest nadal możliwe.

Masa ciała

Istotnym czynnikiem mającym wpływ na płodność jest masa ciała – może się ona wiązać z występowaniem chorób metabolicznych oraz z brakiem aktywności fizycznej. Nadwaga czy nawet otyłość negatywnie wpływają na płodność – u kobiet jest to czynnik, który może być odpowiedzialny za problemy z zajściem w ciążę, dlatego jednym z elementów leczenia niepłodności jest redukcja wagi. Warto podkreślić, że również niedowaga jest czynnikiem niepożądanym i może powodować obniżenie jakości nasienia u mężczyzn, natomiast u kobiet często wiąże się z zanikiem krwawienia miesięcznego. Dla par starających się o dziecko najlepsze jest prawidłowe BMI.

Palenie papierosów

Kolejnym czynnikiem negatywnie wpływającym na płodność jest nałogowe palenie nikotyny. Nie tylko palące kobiety mogą mieć problem z zajściem w ciążę – jakość i objętość nasienia oraz żywotność plemników jest znacznie mniejsza u mężczyzn, którzy są palaczami. Kobiety palące od dłuższego czasu mogą cierpieć na zaburzenia owulacji, a długotrwałe zatruwanie organizmu dymem tytoniowym powoduje obniżenie jakości komórek jajowych – mogą być one niezdolne do połączenia się z plemnikiem.

Sposób odżywiania

Bez względu na wiek, płodność może zostać ograniczona poprzez nieprawidłowe odżywianie. Dotyczy to w szczególności kobiet i mężczyzn będących w okresie prokreacji. Na płodność bardzo niekorzystnie działa żywność wysoka przetworzona, taka jak fast foody czy gotowe dania. Są one wygodne, jednak naszpikowane chemią. Problemy z płodnością dotykają osoby, których dieta jest uboga w świeże warzywa i owoce, nadużywające kawy, napojów energetycznych czy napojów słodzonych, tłuszczu roślinnego i cukru. Do zaburzeń płodności prowadzi ponadto nadużywanie alkoholu, które u mężczyzn niekorzystnie wpływa na spermatogenezę, a także może powodować problemy z erekcją. U kobiet nadużywanie alkoholu może doprowadzić do zaburzeń miesiączkowania oraz spadku tzw. rezerwy jajnikowej, czyli liczby pęcherzyków zdolnych do przekształcenia się w komórkę jajową.

Aktywność fizyczna

Wraz z wiekiem spada płodność, do czego może przyczyniać się również spadek aktywności fizycznej. Już 15-minutowy spacer każdego dnia może znacznie poprawiać parametry męskiego nasienia. Aktywność fizyczna zwiększa wydolność organizmu, przyczynia się do wzrostu odporności. Jest także czynnikiem, który korzystnie wpływa na BMI. Im mniejszy jest poziom aktywności, tym większe problemy z poczęciem, dlatego też pary starające się o dziecko powinny zamienić samochód na rower czy komunikację miejską na spacer do pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *